Ως απόφοιτος της ειδικότητας “Ειδικός Αισθητικής & Τέχνης του Μακιγιάζ” μπορείς να εργαστείς:
- στον δημόσιο τομέα, όπου είναι θεσμοθετημένες οργανικές θέσεις της ειδικότητας
- στον ιδιωτικό τομέα: σε οργανωμένο ινστιτούτο Αισθητικής ή σε μεγάλα κέντρα Αισθητικής στην περιποίηση προσώπου, μασάζ σώματος, αποτρίχωσης και αισθητικής άκρων
- ως βοηθός σε χημικά εργαστήρια καλλυντικών
- σε καταστήματα ή αντιπροσωπείες πώλησης μηχανημάτων αισθητικής
- σε επώνυμες αλυσίδες κομμωτηρίων
- σε μεγάλα γυμναστήρια που έχουν υπηρεσίες ομορφιάς
- σε γνωστές ξενοδοχειακές αλυσίδες
- στην τηλεόραση στο team αισθητικής
- σε περιοδικά, μόδα
- στο team διάσημων ηθοποιών και τραγουδιστών
- στο θέατρο και κινηματογράφο
- σε εταιρείες παραγωγής διαφημίσεων
- ως ελεύθερος επαγγελματίας με προσωπικό πελατολόγιο
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΥΛΗ
- Ανατομία – Φυσιολογία
- Δερματολογία
- Στοιχεία Χημείας – Κοσμετολογία
- Ειδικά θέματα Φυσικής
- Χρωματολογία
- Αισθητική προσώπου
- Μακιγιάζ
- Αισθητική άκρων
- Πρακτική εφαρμογή στην ειδικότητα
- Διαιτολογία
- Οργάνωση καταστήματος – marketing
- Πρώτες βοήθειες, υγιεινή και ασφάλεια εργασιακού χώρου
- Μορφολογία επαγγελματικού μακιγιαζ
- Αρχές μάλαξης
- Μακιγιαζ media (TV Video, διαφήμιση)
- Αποτρίχωση
- Ψυχολογία – Επαγγελματική δεοντολογία
- Μακιγιάζ Special Effects
- Μέθοδοι ευεξίαςκαι χαλάρωσης – Spa
- Θεραπείες σώματος
- Tattoo με Henna και Body painting
- Πρακτική άσκηση
Το δίπλωμα που θα αποκτήσεις, αποφοιτώντας από το Ι.Ι.Ε.Κ. “ΑΝΝΑ ΞΕΝΟΥ” αποτελεί μία σταθερή επένδυση για εσένα, όπως και για όλους τους νέους και τις νέες αποφοίτους μας που μας εμπιστεύτηκαν ως σήμερα και απασχολούνται σε διάφορους εργασιακούς χώρους ομορφιάς. Κατοχυρώνει τα επαγγελματικά σου δικαιώματα και εξασφαλίζει την άμεση επαγγελματική σου αποκατάσταση.
Γι αυτόν τον λόγο, δίνουμε ιδιαίτερη έμφαση στους ακαδημαϊκούς μας συνεργάτες, η επιλογή των οποίων γίνεται πάντα μετά από προσεκτική μελέτη όπως τεστ μεταδοτικότητας, έλεγχος από το ακαδημαϊκό συμβούλιο, επίπεδο δεξιοτήτων, πιστοποιημένες γνώσεις.
Οι καθηγητές μας αντιμετωπίζουν την εκπαίδευση ως λειτούργημα, ενώ παράλληλα έχουν πλήθος διακρίσεων και επαγγελματικών επιτυχιών στο ενεργητικό τους!
Το πρόγραμμα σπουδών “Ειδικός Αισθητικής & Τέχνης του Μακιγιάζ”, του Ι.Ι.Ε.Κ. “ΑΝΝΑ ΞΕΝΟΥ” ολοκληρώνεται με την πρακτική άσκηση των σπουδαστών στα μεγαλύτερα ινστιτούτα ομορφιάς. Η εμπειρία με τις πραγματικές συνθήκες εργασίας και η παροχή υψηλής ποιοτικής κατάρτισης, αποτελούν πρωτεύοντες στόχους του επιτυχημένου εκπαιδευτικού μοντέλου που ακολουθούμε.