Ως απόφοιτος της ειδικότητας “Κομμωτικής Τέχνης” μπορείς να εργαστείς σε:
- Δική σου ατομική επιχείρηση
- Ελεύθερος επαγγελματίας με προσωπικό πελατολόγιο
- Εταιρείες παραγωγής και εμπορίας καλλυντικών για την περιποίηση των μαλλιών
- Επώνυμες αλυσίδες κομμωτηρίων
- Κέντρα Αισθητικής
- Μεγάλα γυμναστήρια που προσφέρουν υπηρεσίες ομορφιάς
- Γνωστές ξενοδοχειακές αλυσίδες
- Spa
- Κομμωτήρια όπου λειτουργεί τμήμα αισθητικής άκρων
- Τηλεόραση, θέατρο, περιοδικά, μόδα, εταιρείες παραγωγής διαφημίσεων
- Team διάσημων ηθοποιών και τραγουδιστών
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΥΛΗ
- Τεχνολογία κομμωτικής
- Σχέδιο ειδικότητας
- Υγιεινή-Πρόληψη ατυχημάτων
- Τεχνική & Εφαρμοσμένη ανατομία – φυσιολογία
- Δερματολογία
- Πρακτικες ασκήσεις κομμωτικής
- Πρακτική εφαρμογή στην ειδικότητα
- Τεχνολογία υλικών
- Στοιχεία ηλεκτρισμού – μηχανήματα κομμωτηρίου
- Οργάνωση και Λειτουργία κομμωτηρίου – marketing
- Επαγγελματική συμπεριφορά – νομοθεσία
Το δίπλωμα που θα αποκτήσεις, αποφοιτώντας από το Ι.Ι.Ε.Κ. “ΑΝΝΑ ΞΕΝΟΥ” αποτελεί μία σταθερή επένδυση για εσένα, όπως και για όλους τους νέους και τις νέες αποφοίτους μας που μας εμπιστεύτηκαν ως σήμερα και απασχολούνται σε διάφορους εργασιακούς χώρους ομορφιάς. Κατοχυρώνει τα επαγγελματικά σου δικαιώματα και εξασφαλίζει την άμεση επαγγελματική σου αποκατάσταση.
Γι αυτόν τον λόγο, δίνουμε ιδιαίτερη έμφαση στους ακαδημαϊκούς μας συνεργάτες, η επιλογή των οποίων γίνεται πάντα μετά από προσεκτική μελέτη όπως τεστ μεταδοτικότητας, έλεγχος από το ακαδημαϊκό συμβούλιο, επίπεδο δεξιοτήτων, πιστοποιημένες γνώσεις.
Οι καθηγητές μας αντιμετωπίζουν την εκπαίδευση ως λειτούργημα, ενώ παράλληλα έχουν πλήθος διακρίσεων και επαγγελματικών επιτυχιών στο ενεργητικό τους!
Το πρόγραμμα σπουδών Τεχνικός Κομμωτικής Τέχνης, του Ι.Ι.Ε.Κ. “ΑΝΝΑ ΞΕΝΟΥ” ολοκληρώνεται με την πρακτική άσκηση των σπουδαστών στις μεγαλύτερες αλυσίδες κομμωτηρίων και στα μεγαλύτερα ινστιτούτα ομορφιάς. Η εμπειρία με τις πραγματικές συνθήκες εργασίας και η παροχή υψηλής ποιοτικής κατάρτισης, αποτελούν πρωτεύοντες στόχους του επιτυχημένου εκπαιδευτικού μοντέλου που ακολουθούμε.