Ως απόφοιτος της ειδικότητας “Τεχνικού Αισθητικού Ποδολογίας-Καλλωπισμού Νυχιών & Ονυχοπλαστικής” μπορείς να εργαστείς σε:
- Δική σου ατομική επιχείρηση
- Ελεύθερος επαγγελματίας με προσωπικό πελατολόγιο
- Εξειδικευμένα studio Νυχιών
- Ποδολογικά κέντρα
- Κέντρα Αισθητικής
- Μεγάλα γυμναστήρια που προσφέρουν υπηρεσίες ομορφιάς
- Γνωστές ξενοδοχειακές αλυσίδες
- Spa
- Κομμωτήρια όπου λειτουργεί τμήμα αισθητικής άκρων
- Τηλεόραση, περιοδικά, μόδα, εταιρείες παραγωγής διαφημίσεων
- Team διάσημων ηθοποιών και τραγουδιστών
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΥΛΗ
- Ανατομία-Φυσιολογία
- Δερματολογία
- Στοιχεία Χημείας-Κοσμετολογία
- Ειδικά θέματα Φυσικής
- Χρωματολογία
- Αισθητική άκρων
- Απεικόνιση και ανάλυση βάδισης
- Αρχές Μάλαξης Ι
- Ψυχολογία-Επαγγελματική δεοντολογία
- Πρακτική εφαρμογή στην ειδικότητα
- Αρχές Μάλαξης ΙΙ
- Διαιτολογία
- Οργάνωση καταστήματος – marketing
- Πρώτες βοήθειες, υγιεινή και ασφάλεια εργασιακού χώρου
- Αισθητική ενδοκρινολογία
- Κινησιολογία
- Γυμναστική
- Παθολογία – Φαρμακολογία
- Τεχνολογία Ποδολογίας
- Ορθοπεδική
- Νευρολογία
- Πρακτικές εφαρμογές ποδολογίας
- Εφαρμοσμένη φυσικοθεραπεία
- Στατικές διαταραχές
- Πρακτική άσκηση
Το δίπλωμα που θα αποκτήσεις, αποφοιτώντας από το Ι.Ι.Ε.Κ. “ΑΝΝΑ ΞΕΝΟΥ” αποτελεί μία σταθερή επένδυση για εσένα, όπως και για όλους τους νέους και τις νέες αποφοίτους μας που μας εμπιστεύτηκαν ως σήμερα και απασχολούνται σε διάφορους εργασιακούς χώρους ομορφιάς. Κατοχυρώνει τα επαγγελματικά σου δικαιώματα και εξασφαλίζει την άμεση επαγγελματική σου αποκατάσταση.
Γι αυτόν τον λόγο, δίνουμε ιδιαίτερη έμφαση στους ακαδημαϊκούς μας συνεργάτες, η επιλογή των οποίων γίνεται πάντα μετά από προσεκτική μελέτη όπως τεστ μεταδοτικότητας, έλεγχος από το ακαδημαϊκό συμβούλιο, επίπεδο δεξιοτήτων, πιστοποιημένες γνώσεις.
Οι καθηγητές μας αντιμετωπίζουν την εκπαίδευση ως λειτούργημα, ενώ παράλληλα έχουν πλήθος διακρίσεων και επαγγελματικών επιτυχιών στο ενεργητικό τους!
Το πρόγραμμα σπουδών Τεχνικός Αισθητικός Ποδολογίας-Καλλωπισμού Νυχιών & Ονυχοπλαστικής, του Ι.Ι.Ε.Κ. “ΑΝΝΑ ΞΕΝΟΥ” ολοκληρώνεται με την πρατκική άσκηση των σπουδαστών στις μεγαλύτερες αλυσίδες κομμωτηρίων και στα μεγαλύτερα ινστιτούτα ομορφιάς. Η εμπειρία με τις πραγματικές συνθήκες εργασίας και η παροχή υψηλής ποιοτικής κατάρτισης, αποτελούν πρωτεύοντες στόχους του επιτυχημένου εκπαιδευτικού μοντέλου που ακολουθούμε.